Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Tanısı Almış Çocukların Ailelerine Tavsiyeler

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Tanısı Almış Çocukların Ailelerine Tavsiyeler

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİF TANISI ALMIŞ ÇOCUKLARIN AİLELERİNE YÖNELİK ETKİLİ DAVRANIŞ STRATEJİLERİ • Sevgili ebeveynler, ilk önce çocuğunuzda böyle bir rahatsızlık olduğunu kabul etmelisiniz. Çünkü tedavi ne kadar erken yaşta başlarsa tedavinin başarısı o kadar artar. • Evde bazı konularla ilgili olarak kural ve programlar oluşturun. Çocuğunuzun yaş dönemine göre evde bazı günlük rutinler oluşturun. … Yazının Devamı »
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Tanısı Almış Çocukların Öğretmenlerine Tavsiyeler

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Tanısı Almış Çocukların Öğretmenlerine Tavsiyeler

DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİF TANISI ALMIŞ ÇOCUKLARIN ÖĞRETMENLERİNE YÖNELİK ETKİLİ DAVRANIŞ STRATEJİLERİ • DEHB’ nun bir biyolojik bir bozukluk olduğunu bilmelisiniz. • Çocuk yanlış davrandığında öncelikle davranışın nedenini anlamaya çalışınız. Bu davranışlar DEHB’ dan dolayı olabilir. Bazen ilacın yan etkisi olabilir. Bu çocukları adı çıkmış pozisyonundan kurtarınız. • Küçük hatalar için ceza vermeyiniz. Cezayı büyük … Yazının Devamı »
Boşanma ve Çocuk

Boşanma ve Çocuk

BOŞANMA VE ÇOCUK Çocukların ruhsal gelişimi ve sosyal uyumu için anne-baba ve çocuktan oluşan bir aileye ihtiyaçları vardır. Ancak bu aile bireylerinin bir arada olmasının yanında ailede huzurun olması çok önemlidir. Huzur içinde eşlerin birbirleri ile uyumlu bir şekilde anlaşmaları gereklidir. Bazen aileler anlaşamasa da çocukları için ayrılmazlar. Ancak her gün kavga ve gürültünün olduğu … Yazının Devamı »
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (ADHD) Son yıllarda sıkça adını duyduğumuz Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu çocukluk çağının en önemli hastalıklarından biridir. Erken teşhis edildiğinde tedavi çok iyi sonuçlar vermektedir. Bu nedenle bu hastalık hakkında ebeveynlerin ve öğretmenlerin bilgi edinmesi çok önemlidir. DEHB nedir? DEHB modern çağın bir hastalığı değildir. Ancak modern çağ hiperaktif belirtilerin artmasında … Yazının Devamı »
Çocuklarda Benlik Kavramı ve Benlik Saygısı

Çocuklarda Benlik Kavramı ve Benlik Saygısı

ÇOCUKLARDA BENLİK KAVRAMI VE BENLİK SAYGISI Benlik kavramı ile benlik saygısı birbirine çok karıştırılan iki kavramdır. Bu nedenle ilk önce benlik kavramını açıklamak istiyorum. Benlik kavramı nedir? Bir çocuk çok erken yaştan itibaren kendi imgesini veya resmini oluşturmaya başlar. Bu imge veya resim genellikle çocuğun benlik kavramı olarak adlandırılır. Benlik kavramı, büyük oranda çocuğun yaşamındaki … Yazının Devamı »
Çocukluk Çağı Depresyonu

Çocukluk Çağı Depresyonu

Sadece yetişkinlerde görülen bir hastalık olarak bilinen depresyon, çocukluk çağının her döneminde görülebilir. Belirtileri yetişkin depresyonundan farklıdır. Gelişim dönemlerine göre hastalığın belirtileri değişir. Bu nedenle aşağıda sayılan bütün belirtilerin bir çocuk da bulunması gerekmez. Örneğin, ilkokul çağında huzursuzluk, çabuk sinirlenme, aşırı hareketlilik, uyku ve iştah sorunları daha ön plandayken, ergenlerde okul başarısızlıkları, davranış bozuklukları, içe … Yazının Devamı »
Erken Dönem Anne – Bebek İlişkisinin Önemi

Erken Dönem Anne – Bebek İlişkisinin Önemi

Anne Neredeydin? İlk adımlarım, Uçabileceğini gören ilk yavru kuş gibi, mest olmuş halde, Sendeleyerek gururla durdum. Arkama baktığımda, gülüşüm yüzümde dondu. Seni bulamadım, Anne neredeydin? Okulun ilk gününde Tangır-tungur bir otobüste, Yabancı bir yere giderken, Çocuklar bağrışıp, büyükler birbiriyle arkadaşlık ederken, Bütün dünya bana yabancıydı anne neredeydin? Eve ilk kez ağlayarak geldiğimde, Arkamda çocukların kahkahaları, … Yazının Devamı »
Çocuğunuz ile Sağlıklı İletişim Kuruyor musunuz?

Çocuğunuz ile Sağlıklı İletişim Kuruyor musunuz?

Birçok anne-baba çocuğunu anladığını, onunla sağlıklı iletişim kurduğunu zanneder ve ellerinden geleni yaptıklarını ama bir türlü anlaşamadıklarını düşünürler. Aslında tam aksine iletişimi engelleyen birçok hata yapmaktadırlar. Sağlıklı iletişim becerilerinin neler olduğunu öğrenmeden önce hangi hataları yaptığımızın farkında olmamız gerekir. Şimdi iletişim hatalarına bir göz atalım, bakalım bizde mevcut bulunan hatalar var mı? İletişim Hataları 1. … Yazının Devamı »