Güvenli Bilgisayar/İnternet Kullanımı İçin Aileler Neler Yapabilir?

Güvenli Bilgisayar/İnternet Kullanımı İçin Aileler Neler Yapabilir?

Hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen bilgisayar/ internet kullanımı, eğer kontrolsüz bir şekilde olursa yarardan çok zarar vermektedir. Hele hele söz konusu olan çocuklar olunca zarar daha da artmaktadır. Sınırsız bilgisayar/ internet kullanımı çocukların duygusal, sosyal gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çocuklar yüz yüze iletişim kurmakta çok zorlanmaktadırlar. Aynı zamanda bilgisayardan uzak kaldıklarında kendilerini çok gergin, öfkeli … Yazının Devamı »
Çocuğunuz öfkelendiğinde onu nasıl sakinleştirirsiniz?

Çocuğunuz öfkelendiğinde onu nasıl sakinleştirirsiniz?

Bazen aileler çocukları öfkelendiğinde ya da uygunsuz davrandığında ne yapacaklarını bilemeyip kendilerini çaresiz hissederler bazen de çocuğun öfkesine öfke ile karşılık verirler. Eğer Sizde benzer durumları yaşıyorsanız, bu makalede belirtilen önerileri uygulayabilirsiniz: Öfkeli çocukla baş ederken, şu asla unutulmamalıdır; olumsuz davranışların temelinde birçok olumsuz duygular vardır. Çocuklar duygularını regüle edemedikleri için öfke krizi geçirirler. Ebeveynler … Yazının Devamı »
Ergenlik bir Travma mıdır?

Ergenlik bir Travma mıdır?

Ergenliğin travma olup olmadığına karar vermeden önce ‘travma’ nedir ilk önce onu açıklayalım; travma, stres içeren bir olayın yarattığı bedensel ve ruhsal bir örselenme olarak tanımlanabilir. Bu açıdan bakıldığında ergenliği peş peşe gelen travmalardan oluşan bir süreç olarak değerlendirebiliriz. Böyle değerlendiriyorsak eğer ergenlik neden taravmatik bir süreçtir? Ergenlik beklenen bir süreçmiş gibi görünse de aslında … Yazının Devamı »
Davranış ve Uyum Bozuklukları

Davranış ve Uyum Bozuklukları

ÖFKE, SALDIRGANLIK VE ŞİDDET Öfke kötü bir duygu mudur? Çocuklarımız öfkelenince telaşlanmalı mıyız? Toplumumuza baktığımızda ‘öfke’ duygusu kötü bir duygudur. Yetişkinler çocuklarına öfkelenmemeyi öğretmeye çalışırlar. Oysaki bu eşyanın tabiatına aykırı bir durumdur. Öfke doğuştan gelen bir duygudur; örneğin, bebekler ihtiyaçları karşılanmadığı zaman ağlayarak öfkelerini ifade ederler. Kaldı ki yaşamımızın her alanında bu duygumuzu tetikleyecek öfke … Yazının Devamı »
Öğrenme Bozukluğu – Özel Öğrenme Güçlüğü

Öğrenme Bozukluğu – Özel Öğrenme Güçlüğü

Öğrenme bozukluğu herhangi bir nörolojik ve fiziksel hastalık ya da zeka geriliği ve otizm gibi gelişimsel bozukluklar olmaksızın, okuma, yazma, aritmetik gibi akademik becerilerde yetersizlik olarak kendini gösteren bir bozukluk türüdür. Nedenleri ile ilgili kesin bilgimiz olmasa da iki neden üzerinde durulmaktadır. Birincisi genetik yatkınlığın varlığı, ikincisi ise beynin bazı merkezlerinde olan işlevsel bozukluktur. Zeka … Yazının Devamı »
Okul Korkusu – Okul Fobisi

Okul Korkusu – Okul Fobisi

Okul çağından önce birincil bakım veren kişiden ve evinden ancak kısa süreli ayrılıklar yaşamış olan çocuk yeterli olgunluğa ulaşması ile birlikte artık okula hazır hale gelir. Ancak eğer duygusal ayrışma gerçekleşmemişse çocuğun anneden ayrılması çok güçtür ve çocuğun okula uyumu gerçekleşemez. Çocuğun okula uyumu en başından hiç gerçekleşmeyebileceği gibi ani bir şekilde de bozulabilir ve … Yazının Devamı »